-->

czwartek, 26 września 2013

Gramy krótką na Złocie, ale jak? (2)

Hej

Dziś będzie kontynuacja poprzedniego wpisu na temat mojego niedźwiedziego nastawienia do złota.

Jeżeli zgadzacie się ze mną to na pewno nasuwa się pytanie jak pod to zagrać. Na czym i w którą stronę otworzyć pozycję, żeby uzyskać ekspozycję na wspomniany wcześniej scenariusz.

Na rynku kapitałowym możemy to zrobić na wiele sposobów mniej lub bardziej bezpośrednich. Ja osobiście na pewno nie znam wszystkich ale kilka z nich postaram się przybliżyć:

  • Kontrakt Terminowy (Futures) - Jest  to najprostszy sposób zagrania. Niestety problem jest taki, że kontrakty są dość drogie a właściwie nie tyle co drogie co dają dość dużą ekspozycję na rynek. Nie sprawdzałem tego dokładnie ale podejrzewam, że jeden kontrakt opiewa na sumę około 10 tysięcy dolarów. Podejrzewam, że niewielu z Was mogłoby sobie na to pozwolić.

  • ETF na złoto - Tu sprawa jest troszkę prostsza. Na wielu platformach np City Index lub IG Index możemy spróbować otworzyć krótką pozycję na $GLD (SPDR Gold). Jest to jeden z największych funduszy ETF posiadający prawdziwe złoto. Nie jest to więc instrument oparty o kontrakty terminowe ale posiada zabezpieczenie w fizycznym złocie.

  • ETF spółek wydobywających złoto. - Tu sprawa jest jeszcze ciekawsza. Zamiast obstawiać spadek cen złota możńa otworzyć krótka pozycje na $GDX (Gold Miners ETF Market Vectors). Jest to ETF, który ma za zadanie śledzić wycenę akcji spółek, które to złoto wydobywają. Wiadomo, że jeżeli cena złota spadnie to spółki wydobywcze przy tej samej bazie kosztowej będą zarabiać coraz mniej pieniędzy. I tak też się dzieje. Ten ETF bardzo ładnie odwzorowuję obecny trend spadkowy na złocie. Kolejną ciekawostką jest tak zwany próg opłacalności. Załużmy czysto teoretycznie, że nie opłaca się wydobywać złota jeżeli jego cena spadnie poniżej 1000 dolarów za uncję. Co wtedy stanie się z takimi firmami? Zaczną bankrutować. Resztę dośpiewajcie sobie sami...

  • Spółki zajmujące się skupem złota - Nie jestem pewien jak w Polsce, ale w UK jest wiele sklepów, które skupują złoto. Sklepy takie powstawały jak grzyby po deszczu kiedy cena złota rosła. Ich modeli biznesowy był bardzo prosty. Skupowały złoto od ludzi i sprzedawały kiedy cena poszła w górę. Co jednak dzieje się teraz kiedy cena złota spada? Oczywiście przynoszą straty i cena ich akcji spada.

  • Kraje, które są największymi eksporterami złota - Tu wystarczy poszukać sobie, w których krajach wydobywa się najwięcej złota. Wikipedia podaję, że są to Chiny, Rosja, RPA, Peru. Teraz sprawdźcie sobie jak wyglądają wykresy giełd z tych krajów. Oczywiście wszystkie są w silnych trendach spadkowych.
Jak widzicie sposobów na zagranie pod kontynuację tego trendu jest mnóstwo musicie sobie wybrać taki, który Wam najbardziej pasuje.

Ja osobiście używam dwóch głównych.  Są to $GLD oraz $GDX, które opisałem powyżej.

Jeżeli macie jakieś pytania lub chcielibyście, żebym coś jeszcze rozwinął piszcie lub komentujcie.

Dziękuję, że dotarliście do końca artykułu. Jeżeli uważacie, że informacje które zawarłem są użyteczne udostępnijcie artykuł na facebooku. Z góry dziękuje. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz