-->

wtorek, 7 lutego 2012

VIX – Indeks Strachu (3) – Kontrakty terminowe na VIX

Dostęp do indeksu VIX możemy bez problemu uzyskać np. za pośrednictwem brokera EFIX Polska lub City Index, a transakcje kupna i sprzedaży odbywają się z poziomu platformy, która oferuje notowania kontraktów terminowych na Volatility Index (znajdują się one pod symbolem VX ). Jest on szczególnie polecany dla osób nie posiadających dużych środków pieniężnych, ponieważ we wspomnianych platformach wartość kontraktu stanowi 1/1000 kontraktu na CBOE. Zmiana wartości instrumentu bazowego o 1 pkt. implikuje zysk lub stratę o kwotę 1$. Biorąc pod uwagę jednoprocentową wielkość depozytu, do zawarcia transakcji wystarczy kwota mniejsza od 1$. Handel tym instrumentem na platformach odbywa się w godzinach 15.30 – 22.15 czasu polskiego. 


Kontrakty na Volatility Index stwarzają bardzo szerokie możliwości do budowania różnorodnych strategii inwestycyjnych. Umożliwiają one także dywersyfikację portfela o instrument ujemnie skorelowany z zachowaniem rynku kapitałowego, a przez to pozwalają na znaczne ograniczenie ryzyka inwestycji. Dają one także możliwość hedgowania pozycji na indeksie S&P500. Kontrakt na VIX sam w sobie jest także ciekawym instrumentem dającym wysokie stopy zwrotu przy małej wielkości zaangażowanego kapitału. Natomiast sam indeks VIX jest kolejnym narzędziem służącym do określania momentów odwrócenia trendu na rynku, a następują one zazwyczaj o jeden lub dwa dni wcześniej niż na S&P500. Inwestując na rynku kapitałowym warto śledzić zachowanie „indeksu strachu”, nawet jeśli nie chcemy go włączyc do swojej strategii inwestycyjnej, może on nieśc ważne informacje co do przyszłego zachowania rynków.

3 komentarze:

 1. Myślę, że jeszcze lepszym rozwiązaniem mającym zabezpieczyć portfel akcji na wystrzały zmienności i spadki, jest kupno opcji call OTM na indeks VIX.

  Płacimy za to niewielką premię, rolujemy opcje przez cały czas, ale jak już dochodzi do dużych spadków na giełdzie, jak o miało miejsce np. w sierpniu, nasze opcje zyskują kilkudziesięciokrotnie, rekompensując straty w portfelu.

  Działa to jak ubezpieczenie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa teoria i pewnie masz racje. Jednak taka opcja nie jest aż tak powszechnie dostępna jak spread betting na kontraktach na VIX.

  OdpowiedzUsuń
 3. Owszem, ale skoro już ktoś zabezpiecza sobie amerykańskie akcje na amerykańskim indeksie zmienności liczonym w oparciu o amerykańskie opcje, warto jest uzyskać dostęp do opcji na VIX :) Jak się już bawić na poważnie to trzeba mieć do tego narzędzia.

  OdpowiedzUsuń