-->

niedziela, 22 grudnia 2013

FED ogranicza skup - Co dalej? - Podsumowanie Tygodnia 51 2013


W zeszłym tygodniu osiągnąłem wynik +3.01%. Skumulowany zysk za ostatnie 37 tygodni to 0.32%

Wydarzeniem zeszłego tygodnia była przynajmniej dla mnie zaskakująca decyzja FED o ograniczaniu skupu aktywów. Ja osobiście przed tym wydarzeniem nie miałem żadnych krótkich pozycji, ponieważ oczekiwałem, że FED utrzyma skup na obecnym poziomie na co rynek powinien zaaragować wystrzałem w górę. Czemu w górę, ponieważ cała hossa oparta jest na QE. To się nazywa mieć rację będąc w błędzie. Taki mały prezent świąteczny od rynku :)

Dużo ważniejszym pytaniem jest co teraz nas czeka? Na razie mamy nowe szczyty w USA. Żeby dokładniej odpowiedzieć na pytanie co może nas czekać w najbliższej przyszłości trzeba poszukać analogii w kilku ostatnich miesiącach. W związku z tym wypunktuję kilka faktów pod spodem:

 • Ograniczanie skupu aktywów przez FED powinno umacniać dolara
 • Złoto nie lubi mocnego dolara więc powinno kontynuować trend spadkowy
 • Rynki wschodzące również nie lubią mocnego dolara więc powinny kontynuować spadki.
 • Mocny dolar równa się słaby Jen więc Japonia powinna kontynuować hossę.
 • Rentowności obligacji amerykańskich powinny iść w górę. To spowoduje zakończenie hossy na tym rynku oraz przepływ gotówki z obligacji do akcji.
Czy tak się stanie zobaczymy. Na razie jednak to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz.


Jak zwykle pod spodem zamieszczam zrzut wszystkich moich otwartych pozycji.
Podaj dalej, polub lub udostępnij artykuł na facebook’u. Wielkie dzięki!
Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia

2 komentarze:

 1. Z QE rozegrał sie scenariusz o którym pisałem tutaj w komentarzu do jednego z poprzednich Twoich wpisów.

  Według mnie na styczniowym posiedzeniu będziemy miec kolejne cięcie o 10-15mld, ale tym razem nie spowoduje to juz wzrostów na indeksach giełdowych tak jak to było przy grudniowym cięciu, gdzie rynki zareagowały optymistycznie ze względu na to, ze cięcie oznacza sile gospodarki. Styczniowe cięcie osłabi juz QE mocńiej i rynki zaczną reagować na to odwrotem, bo choc cięcie oznacza sile gospodarki, to jakby nie było jest to ograniczenie dopływu "kroplówki" wiec duzi zaczną realizować zyski. Dlatego gdzieś od pozimu 1845 pkt na S&P500 zacznę otwierać pozycje krótkie. Styczniowe tapetowanie winno poważnie wzmocni dolara w stosunkundo czołowych walut, ale uważam ze osobnym przypadkiem bedzie tu para USD/jpn która na szybko powinna zareagować wzrostem, ale pozniej na wejść w ruch korekcyjny ze względu na risk-off na giełdach amerykańskich i nikkei. Oczywiście bedzie to tylko ruch korekcyjny, ktory trzeba bedzie wykorzystać do zajęcia nowych pozycji długich, ponieważ w dalszej części roku para ta powinna nadal wzrastać z celem na 110$ , zwłaszcza jezeli w lipcu zatwierdzony zostanie kolejny pakiet stymulujacy.

  Ale sie rozpisałem:)

  Pozdrawiam serdecznie,
  Marcin Kamaj
  Twitter: marcin.kamaj

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak zwykle dzięki za konstruktywny komentarz. Masz bardzo dużo racji i dobre czucie rynku. Ja mimo wszystko nie spodziewałem się, że Bernanke to zacznie ale to już fakt i musimy grać na rynku jaki mamy a nie jaki chcielibyśmy mieć

  OdpowiedzUsuń