-->

środa, 18 stycznia 2012

VIX – Indeks Strachu (1) – Co to jest ?


Dziś chciałbym zapoczątkować krótki cykl artykułów na temat VIX szerzej znanego jako indeks strachu. Na początek będzie trochę historii a w kolejnych notkach co to jest skąd sie wzięło oraz oczywiście jak w to cudo można zainwestować.
Zacznijmy od historii
W 1993r. Chicago Board Options Exchange (CBOE) wprowadziło indeks, którego zadaniem było mierzenie oczekiwań rynku co do 30-dniowej zmienności implikowanej opcji „at-the-money”

(zmienność implikowana mierzy aktualną niepewność rynku odnośnie ruchów cen, natomiast opcja „at-the-money” jest to opcja, której cena wykonania jest równa aktualnej cenie instrumentu bazowego) na indeks S&P100 (OEX). Indeks ten wkrótce stał się głównym wyznacznikiem rynkowej fluktuacji cen giełdy amerykańskiej i został nazwany „indeksem strachu”. Dziesięć lat później, w 2003r., CBOE uaktualniło VIX tak, aby jego formuła była lepiej dopasowana do sposobu szacowania ryzyka przez praktykę inżynierii finansowej. Nowy VIX jest oparty o indeks S&P500 i do jego wyliczenia wykorzystywane jest znacznie więcej opcji kupna i sprzedaży na amerykanski indeks niż pierwotnie. Zasadnicza idea tego instrumentu pozostała jednak ta sama. Najprościej rzecz ujmując indeks VIX jest to zmienność hipotetycznej opcji „at-the-money” (powstałej jako średnia ważona z opcji o różnych cenach wykonania), której moment wygaśnięcia przypada równo za 30 dni. Komponentami indeksu są najbliższe i kolejne w terminie do wygaśnięcia opcje kupna i sprzedaży na S&P500 (dla których pozostał minimum tydzień do wygaśnięcia). Nowa metodologia liczenia indeksu przekształciła go z ciekawej koncepcji teoretycznej do praktycznego instrumentu dającego możliwości handlowania i hedgowania pozycji. VIX charakteryzuje się stosunkowo dużą zmiennością, średnia zmienność przypadająca na każdy punkt indeksu waha się w granicach od 0,04 do 0,15. W marcu 2004 roku zostały wprowadzone kontrakty futures na ten instrument, a dwa lata później opcje na VIX. W ciągu niecałych pięciu lat aktywność na wymienionych instrumentach wzrosła do ponad 100 tys. transakcji na dzien. Nie powinno to jednak dziwić, ponieważ VIX wyróżnia się na tle tradycyjnych instrumentów finansowych i stwarza szereg możliwości do wykorzystania go w inwestowaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz